سرماخوردگی یکی از شایع ترین بیماریهای کاسکو میباشد که نشانه های آن کاملا مشابه سرماخوردگی در انسان است ، ضمن اینکه کاسکو ممکن است دچار اسهال سبز رنگ نیز بشود.
عفونتهای داخلی نیز باعث اسهال شدید در پرنده میشود.
خشکی پر که نشانه آن شکننده و خشک شدن پرهای کاسکو میباشد. این مشکل به دلیل تغذیه نادرست و کم بودن رطوبت بوجود میاید.
عارضه پر کنی که به دلیل مشکلات روانی و یا جفت خواهی در کاسکو بوجود میاید.

بیماریها:

اساسا طوطی ها پرندگانی بسیار مقاوم در مقابل بیماریها هستند و به جز چند بیماری که در شرایط خاص ممکن است دچار شوند مریض نمیشوند و اگر مریض شوند عمدتا به دلیل خوب تغذیه نشدن ودچار شدن آنها به بیماریهای ناشی از سوء تغذیه یا مسمومیت های غذایی و ابتلای انها به بیماریهای گوارشی مثل اسهال است.


اسهال:اسهال میتواند عوامل مختلفی داشته باشد.1. پرنده تازه خریداری شده در یکی دو روز اول به علت استرس دچار آن شود که نگران کننده نیست وطبیعی میباشد. اما اگر بیش از این زمان طول کشید باید احتمال بیماری را بدهید و سریعا درمان را آغاز کنید.2. پرنده پس از استحمام دادن ممکن است دچار آن شود که آن هم مهم نیست وبر اثر استرس میباشد.3. پرنده بر اثر سرما خوردگی دچار آن شود که با درمان سرماخوردگی آن هم بهبود میابد.4. اسهال ویروسی که با درمان آنتی بیوتیکی به تجویز دامپزشک درمان میشود.

سرما خوردگی ، ذات الریه :این بیماری در مواردی ایجاد میگردد که دمای محل نگهداری پرنده پایین و سرد باشد یا اینکه پرنده در کنار در و پنجره و یا کولر و در معرض جریان هوا قرار بگیرد. نشانه های این بیماری چرت زدن بیش از حد ، گرفتگی یک یا هر دو سوراخ بینی  ، ابریزش چشم ، بستن مداوم یک چشم، صدای خس خس در هنگام تنفس ، کم شدن محسوس اشتها و ضعف واسهال میباشد.

برای درمان حتما در همان روزهای اول بیماری اقدام نمایید.

پرکنی :پرکنی بیماری است که در آن پرنده شروع به کندن پرهای خود مینماید که چهره پرنده را نا زیبا و ارزش آن را به شدت کاهش میدهد.عوامل موثر بر پر کنی :1. کاسکوهای پرکن شده به علت تنش  جنسی در اثر ورود آنها به سن بلوغ و جفت خواهی(هفت سالگی به بعد)2. کاسکوهای پرکن شده به علت تنش تغذیه ای مثل تغذیه نا کافی یا تغذیه نادرست و ایجاد کمبود یا زیاد بود یک یا چند ماده غذایی در آنها.3. کاسکوهای پرکن شده به علت تنش ترس یا ترس مرضی یا بیماری ترس.4. کاسکوهای پرکن شده به علت تنش خشونت مثل خشونت های زمان صید.5. کاسکوهای پرکن شده به علت تنش ناسازگاری با محیط یا صاحب جدید.6. کاسکوهای پرکن شده به علت تنش حمل و نقل ، مثل حمل ونقل نامناسب.7. کاسکوهای پرکن شده به علت تنش تنها ماندن یا بی توجهی صاحب.8. کاسکوهای پرکن شده به علت تنش حسادتی در اثر وارد کردن یک کاسکو یا پرنده یا حیوان دیگر به خانه.رایجترین نوع پرکنی ، بین کاسکوهای بالغ بیش از 7سال سن وجود دارد که علت آن تنش جنسی است و راه حل آن فراهم کردن جفت است. به جز پرکنی با علت تغذیه ای ، دیگر انواع پرکنی در کاسکوها ریشه روانی دارد ، که برای درمان عوامل بیماری را باید برطرف کرد.

+ نوشته شده در  دوشنبه سی و یکم مرداد 1390ساعت 20:3  توسط پوریا | 

اموزش درمان پرکنی طوطی خاکستری و سایر طوطی ها

درمان پرکنی یک طوطی که معمولا طوطی خاکستری است کار هرکسی نیست در ابتدا می بایست علت و ریشه این بیماری روانی را یافت. همه طوطیان چه کوچک و چه بزرگ حتما باید جفتی مناسب داشته باشند در غیر این صورت افسرده و کسل خواهند شد در بسیاری از موارد هنگامی که شخصی طوطی خود را دست اموز و اهلی می کند اما پس از گذشت مدتی مثلا چند ماه یا چند سال دیگه اون علاقه و عشق را به پرنده خود نمی دهد و با توجه به اینکه معمولا طوطی ها جفت خود را جدایی ناپذیر می دانند و تا اخر عمر به جفت خود وفادار می مانند موضوع کم توجی صاحب به حیوان حتی به میزان کم هم که باشد فورا موجب عصبی شدن طوطی می شود. جاندارانی که از هوش بالایی برخوردارند مانند انسانها یکبار برای همیشه جفت خود را انتخاب می کنند !! طوطی سانان با توجه به هوش زیاد و طول عمر طولانی ده ها سال و گاه بیش از 130 سال در کنار یکدیگر زندگی می کنند.

استفاده از قرص ها و داروهای ارام بخش مرود است حتی به میزان کم

و اما راه های درمان همانطور که گفته شد شما در ابتدا می بایست علت را جستجو کنید گاه یک مسافرت یک یا دو روزه و تنها گذاشتن طوطی در خانه موجب به وجود امدن این حالت روحی و روانی یعنی پرکنی می شود. استفاده کردن از گردن بند الیزابت که احتمالا با این وسیله اشنائی دارید به هیچ عنوان کارامد نیست و تنها طوطی شما را عصبی تر خواهد کرد فراموش نکنید که قراره این بیماری را درمان کنیم نه انکه جلویش را بگیریم ! پس گردن بند الیزابت مردود است حالا به سوراغ اسپری ضد پرکنی می رویم  این اسپری را مدتی قبل به صورت سفارشی برایم تعداد کمی اوردند. من این اسپری را همراه یک دارو به صاحب طوطی بیمار می دادم دارو را در ظرف اب حل می شد و سرعت رشد پرها را بالا می برد. اسپری را هم به زیر سینه و نقاطی که توسط طوطی کنده و جویده شده می بایست می زدند تا تلخی شدید و در عین حال بی خطر بودن باعث جلوگیری از ادامه پرکنی شود. جهت تهیه اسپری به

البته همانطور که قبلا ذکر کردم علل مختلف این بیماری را در ابتدا پیدا و سپس اقدام به درمان باید کرد. به طور مثال اگر مکان نگهداری و صاحب طوطی عوض شده می بایست فورا نزد صاحب قبلی خود بازگردد یا اگر در طول روز بیش از 1 ساعت در خانه تنها می ماند بدانید که روشن کردن رادیو و تلویزیون و ... فایده چندانی نخواهد داشت می بایست طوطی را به کسی یا جایی ببرید که حوصله اش سر نرود. ضمنا طوطی ها خصوصا طوطی های بزرگ که معمولا در خانه تنها نگهداری می شوند اصلا خوششان نمی اید غیر از خودشان حیوان دیگری نزد صاحبشان نگهداری شود خصوصا پرنده گاه با سگ ها کنار می ایند.

و اما یک راه ساده دیگر برای درمان در این روش یک اسپری ابپاش که معمولا برای گل و گیاه یا ارایشگاه ها استفاده میشود احتیاج دارید حالا درون این ابپاش را سرکه سفید بریزید و با کمی اب حل کنید و به پرهای طوطی خود این محلول را اسپری کنید !!. این روش را از یک استاد قدیمی کاسکوباز یاد گرفتم و تا امروز کسی نمی دانست من می تونستم همین روش را به شما بفروشم !! اما همه چیز پول نیست.

طوطی شما عضوی از خانواده شماست انرا به دست هر کسی نسپارید. بعضی دامپزشکها پرهای طوطی را با دست می کند عملی کاملا غیر انسانی و غیر علمی است و فایده ای ندارد.

از اسباب بازیهای زیبا و کارامد که طوطی به انها علاقه داشته باشد هم جهت سرگرم کردن طوطی خود استفاده کنید.

می توانید یک طوطی دیگر را هم دست کم برای امتحان برای مدتی به خانه بیاورید این احتمال هست که طوطی شما با او سرگرم شود و دست از پرکنی بردارد. اگر هم جواب نداد باز طوطی دیگری را جایگزین کنید. احتمالا توجه طوطی اصلی که شما انرا دوست دارید به شما کم خواهد شد و با طوطی جدید سرگرم می شود.

+ نوشته شده در  دوشنبه سی و یکم مرداد 1390ساعت 19:59  توسط پوریا | 
چون کاسکوها در منطقه ای معتدل در طبیعت زندگی می کنند در اسارت به مکانهایی مانند ایران اورده می شوند که اب و هوای گرم و خشک و سرد دارد و به همین جهت شما می بایست هفته ای یکبار (در ماه های سرد دو هفته یکبار) با یک ابپاش به ارامی روی بدن کاسکو کمی اب گرم بپاشید. تا پرها خشک و شکننده نشوند. و کاسکو احساس شادابی کند. البته نباید یکباره این کار را انجام دهید چون ممکن است ترس در پرنده شما ایجاد کند!.

 

+ نوشته شده در  دوشنبه سی و یکم مرداد 1390ساعت 19:54  توسط پوریا | 
تفاوتهای کاسکوهای دم قرمز با دم سیاه 1ـ کاسکوهای دم سیاه (نژاد تیمنه) از لحاظ شکل ظاهری با داشتن دم سیاه، منقار بالایی روشن و جثه ای با وزن متوسط 350 گرم؛ از کاسکوهای دم قرمز (نژاد لامینیت) با داشتن دم قرمز، منقار سیاه و جثه ای با وزن متوسط 450 گرم متمایز می شوند. 2ـ کاسکوهای دم سیاه در سنین 6 تا 12 ماهگی و کاسکوهای دم قرمز در سنین 12 تا 18 ماهگی قابلیت یادگیری سخن گویی پیدا می کنند، ولی این موضوع هیچ نوع برتری برای دم سیاه ها از نظر سخن گویی ایجاد نمی کند. 3ـ طول مدت اهلی شدن هر دو نژاد، در شرایط کار کردن صحیح با آنها، به طور متوسط 3 ماه است. 4ـ قدرت یادگیری سخن گویی به زبان انسان و نیز قدرت یادگیری انواع صداهای دیگر در هر دو نژاد یکسان است. 5ـ ک اسکوهای دم قرمز به دلیل داشتن جثه ای بزرگتر و ظاهری زیباتر از کاسکوهای دم سیاه، طرفداران بیشتری دارند و لذا به طور متوسط در هر شرایطی که باشند؛ گران تر خرید و فروش می شوند. 6ـ رفتارشناسی، فرایند تشکیل جفت، جوجه کشی و قابلیت واضح سخن گفتن و دیگر موارد در هر دو نژاد یکسان است. (2) جوجه کاسکوهای دم سیاه جوجه کاسکوها از زمان خروج از تخم تا یک هفته چشمانشان بسته است.
+ نوشته شده در  دوشنبه سی و یکم مرداد 1390ساعت 19:49  توسط پوریا | 
کاسکوها از حدود 3 تا 4 ماهگی، به‌طور کامل پر درمی‌آورند و از وقتی که رنگ چشم آنها زرد می‌شود، ‌سن آنها از روی رنگ چشم‌ها و رنگ انتهای پرهای دم قابل تشخیص نیست. همچنین نمی‌توان از روی شکل ظاهری کاسکو به نر یا ماده‌بودن او پی برد. اگر به آنها نزدیک بشویم و قار بزنند و حالت حمله یا ترس به خود بگیرند، معلوم می‌شود که هنوز وحشی بوده و با انسان انس نگرفته‌اند.
اگر با نزدیک‌شدن به کاسکویی، او حالت مذکور را نشان ندهد و به راحتی اجازه بدهد به او نزدیک شوید و حتی سرش را نوازش کنید یا به منقارش دست بزنید، معلوم می‌شود که مرحله وحشی‌بودن و انس نداشتن با انسان را پشت‌سر گذاشته است.
اگر دست‌تان را به یک پای کاسکو نزدیک کنید و فشار ملایمی به آن بدهید و کاسکو ابتدا یک پا و سپس پای دیگرش را روی دست شما بگذارد و به عبارتی روی دست شما بیاید، این حالت از لحاظ اهلی‌بودن پیشرفته‌تر از حالت قبلی است اما اگر انتظار داشته باشید که با اولین برخورد حتی یک کاسکوی سخنگو سخنی را بگوید، این انتظار کاملا بیجاست زیرا حتی کاسکوهایی که توسط صاحب قبلی خود سخنگو شده‌اند، مدتی طول می‌کشد تا اولین کلمه را در حضور صاحب جدید به زبان آورند؛ البته کشیدن سوت‌های یادگرفته به علت نزدیک‌بودن تن آنها  با تن صداهای طبیعی کاسکو، در اولین روزهای به خانه‌آوردن یک کاسکوی اهلی و سخنگو، عادی است. اما سخنگویی اغلب کاسکوهای سخنگو زمانی آغاز می‌شود که با زوایای محیط جدید زندگی و افراد خانواده آشنا شوند. در تمام موارد ذکرشده، بین هر کاسکو با کاسکوی دیگر تفاوت وجود دارد؛ ممکن است شما یک کاسکوی سخنگو را به خانه بیاورید و به محض برداشتن پوشش اطراف قفس، ‌کلمه یا جمله‌ای را بر زبان آورد و ممکن است یک هفته طول بکشد تا کاسکو بتواند کلمات و جملاتی را که آموخته تکرار کند.
هوش کاسکوها نیز با هم متفاوت است. ممکن است یک کاسکو در تمام عمر طولانی‌اش نتواند تقلید صدای انسان را یاد بگیرد، همچنین ممکن است یک کاسکو پس از به حرف‌آمدن – درصورت آموزش صحیح روزانه – قادر به یادگیری یک کلمه در روز باشد.
وقتی به کاسکوهای وحشی نزدیک می‌شوید، عموما قار می‌کشند. بعضی از آنها بدون اینکه از جای خود تکان بخورند، قار می‌کشند، ‌برخی خودشان را به دیواره‌های قفس می‌چسبانند و قار می‌کشند و بعضی هم چنان می‌ترسند که خودشان را به این طرف و آن طرف قفس می‌کوبند.
اگر شما انگشت خود را به طرف منقار کاسکوی وحشی ببرید، ممکن است دست شما را محکم گاز بگیرد و متعاقبا قار بکشد. شاید هم وحشت‌زده خود را به دیواره‌های قفس بچسباند و قار بکشد یا با پروازهای کوتاه خودش را به دیواره‌های قفس بکوبد.
اگر شما غذایی را به منقار کاسکو نزدیک کنید؛ ضمن اینکه قار خواهد کشید، ممکن است غذا را با منقار خود بگیرد و پرتاب کند یا ‌آن را با حالت تهاجمی‌ای بگیرد، تکه تکه کند و کف قفس بیندازد. شاید هم آن را بگیرد و بین انگشتان پای خود قرار دهد و مشغول خوردن آن شود اما قارکشیدن برای تمام کاسکوهای وحشی تازه خریداری‌شده – کم و بیش – طبیعی و عادی است.

ممکن است اسباب‌بازی‌های جدید موجب ترسیدن طوطی شما شود؛ بنابراین قبل از قرار دادن آنها به‌عنوان اسباب‌بازی دائم در قفس، سعی کنید در خارج از قفس طوطی را با آنهاآشنا کنید.

چشم‌های شفاف و براق نشانه سلامتی طوطی است، طوطی‌های بیمار در حالت بیداری چشمانی نیمه‌باز دارند و اغلب نوعی ترشح از چشم آنها بیرون می‌آید.

+ نوشته شده در  دوشنبه سی و یکم مرداد 1390ساعت 19:39  توسط پوریا | 
سلام.در مطالب قبل توضیحاتی از تعیین سن و جنس کاسکو گفته شد ولیکن بنده در

این پست سعی کردم مطالبی که از کتاب اقای دکتر احسان مقدس هست رو به طور

مختصر برای شما عزیزان فراهم کنم که فکر میکنم کاملتر و صحیح تر باشه.و اما تعیین سن کاسکو:

تعیین سن طوطی خاکستری از روی رنگ قزحیه چشم (Lris) صورت می گیرد و قزحیه

بخشی از چشم است که اطراف عدسی سیاه چشم را در بر می گیرد.باید توجه داشت

که عدسی سیاه وسط چشم (pupil) در تمامی موجودات وجود دارد و وسیله اصلی

دیدن به شمار می رود و در اطراف این عدسی بافتی قرار دارد که قزحیه چشم نامیده

می شود و می تواند در حیوانات مختلف به رنگهای مختلف دیده شود.

در طوطی خاکستری زیر 6 ماه سن ، رنگ قزحیه چشم کاملا تیره است ، البته باید دقت

داشت که برخی از افراد برای دیدن قزحیه چشم ، پرنده را به مناطق پر نور می برند که

در این حالت عدسی چشم به بیشترین میزان باز می شود و باعث می گردد که شخص

گمان کند که قزحیه تیره است.در طول 6 ماه دوم رنگ قزحیه خاکستری روشن خواهد بود

و در طول سال دوم زندگی رنگ قزحیه چشم سفید خاکستری فام خواهد بود .از اغاز

سال سوم و تا پایان ان سال رنگ قزحیه چشم به رنگ زرد روشن در می اید.برای

مشاهده بهتر رنگ قزحیه چشم باید انرا در نور معمولی و کافی نگاه کرد تا میزان رنگ

امیزی قزحیه به بهترین نحوی قابل دیدن باشد .

پس از گذشت 3 سال از سن پرنده و تا پایان عمر رنگ قزحیه تغییر چندانی نمیکند و

برای تعیین سن پرنده از 3 سالگی به بعد باید به سایر مشخصات افزایش سن نظیر

وضعیت منقار و فلس های پای پرنده و چنگالها دقت کرد .

تعیین جنسیت کاسکو در ادامه مطلب میتونید ببینید.
+ نوشته شده در  دوشنبه سی و یکم مرداد 1390ساعت 19:25  توسط پوریا | 
کاسکو

در حالی که تعیین میزان هوش در حیوانات و قضاوت درباره این که کدامیک از ذکاوت بیشتری برخوردار است عملاً کار دشواری است، اما بسیاری از دانشمندان معتقدند که راسته Psittaciforme‌ها در بین پرندگان از این لحاظ شاخص می‌باشند. در این بین کاسکو با داشتن قوه ادراک بالاتر از بقیه قرار می‌گیرد. اصولاً در بین پرندگان طوطی کاسکو، طوطی کاکاتو و کلاغ به نظر باهوش تر می‌رسند. برخی معتقدند که کاسکو یک تقلید کننده کلمات نیست بلکه او قادر است که مفهوم واقعی کلمات را نیز درک نماید. از جمله کسانی که به این امر معتقدند و سخت از آن دفاع می‌کنند خانم دکتر آرین پیپربرگ است که در کتاب خود «مطالعاتی در باره آلکس» اظهار می‌دارد: «کاسکو قادر است مفهوم کلمات را به خوبی درک کند. این پرنده می‌تواند مفهوم صفر را درک نموده و عدم وجود یک چیز را کاملاً بفهمد». البته مطالب گفته شده بدین معنی نیست که مغز این پرنده شبیه به مغز انسان عمل می‌کند، بلکه منظور این است که این مغز می‌تواند برخی از مسایل منطقی را به یکدیگر مرتبط ساخته و در سطح بسیار پایین آن‌ها را تجزیه و تحلیل نماید

+ نوشته شده در  دوشنبه سی و یکم مرداد 1390ساعت 19:20  توسط پوریا | 
کاسکو

در حالی که تعیین میزان هوش در حیوانات و قضاوت درباره این که کدامیک از ذکاوت بیشتری برخوردار است عملاً کار دشواری است، اما بسیاری از دانشمندان معتقدند که راسته Psittaciforme‌ها در بین پرندگان از این لحاظ شاخص می‌باشند. در این بین کاسکو با داشتن قوه ادراک بالاتر از بقیه قرار می‌گیرد. اصولاً در بین پرندگان طوطی کاسکو، طوطی کاکاتو و کلاغ به نظر باهوش تر می‌رسند. برخی معتقدند که کاسکو یک تقلید کننده کلمات نیست بلکه او قادر است که مفهوم واقعی کلمات را نیز درک نماید. از جمله کسانی که به این امر معتقدند و سخت از آن دفاع می‌کنند خانم دکتر آرین پیپربرگ است که در کتاب خود «مطالعاتی در باره آلکس» اظهار می‌دارد: «کاسکو قادر است مفهوم کلمات را به خوبی درک کند. این پرنده می‌تواند مفهوم صفر را درک نموده و عدم وجود یک چیز را کاملاً بفهمد». البته مطالب گفته شده بدین معنی نیست که مغز این پرنده شبیه به مغز انسان عمل می‌کند، بلکه منظور این است که این مغز می‌تواند برخی از مسایل منطقی را به یکدیگر مرتبط ساخته و در سطح بسیار پایین آن‌ها را تجزیه و تحلیل نماید

+ نوشته شده در  دوشنبه سی و یکم مرداد 1390ساعت 19:19  توسط پوریا | 

کاسکو از لحاظ سخنگویی و قدرت تکرار سخنان یادگرفته با لهجه فرد یاد دهنده و نیز

واضح ادا کردن کلمات یادگرفته و ظرفیت حافظه ، در سطحی بسیار بالاتر از دیگر طوطی

ها و دیگر پرندگان مقلد صدا ( مثل مرغ مینا و غیره ) قرار دارد . فرق دیگر کاسکو با

طوطی های دیگر ، یادگیری بهتر حرکات آکروباتیک و بازی های مختلف است که این

موضوع هم به دلیل هوش برتر کاسکو نسبت به دیگر طوطی هاست . البته دوستان

باید بدانند که کاسکو و دیگر طوطی ها را باید در سنین خاص جوجگی بگیرند تا به 

بهترین نتیجه برسند . شعور کاسکو با حیواناتی مثل شامپانزه و دولفین قابل مقایسه

است . همچنین کاسکو و یک بچه ۴ ساله از لحاظ شعور با هم قابل مقایسه هستند .

هیچ یک از حیوانات و پرندگان دیگر چنین شعوری را ندارند

+ نوشته شده در  دوشنبه سی و یکم مرداد 1390ساعت 19:16  توسط پوریا | 

نظر اینجانب این هست که طبیعتا کاسکوها وقتی با گذشت زمان به شما اطمینان پیدا می کنند حتی خودشون بدون اینکه شما خواسته باشید هم گاهی از قفس پایین امده و از پاچه شلوار شما بالا خواهد رفت تا روی شانه جا خوش کند.

اما همانطور که می دانید کاسکو ها به هیچ عنوان مثل هم نیستند از نظر رفتاری مثلا بسیاری کاسکو ها را دیدم که کاملا سخنگو شده اند اما اجازه نمی دهند کسی زیاد دست بهشان بزند. در مقابل کاسکو هایی را هم دیده ام که به هیچ عنوان حرف نمی زنند یعنی حداکثر اینکه یک یا دو کلمه ی ساده مثل (بیا) را بلد هستند که انرا هم خیلی کم به کار می برند و این کاسکوها به جای حرف زدن فقط انواع سوت ها را می زنند و بیشتر علاقه دارند صداهای پرندگان و زنگ ها و.... را تقلید کنند اما حرف نزنند. اما جالب انکه این  این کاسکوها کاملا اهلی هستند یعنی حتی اجازه می دهند صاحبشان به کمر انها دست بزند و انها را به پشت بخواباند در حالی که بسیاری از کاسکوهای حرف بزن با انکه استعداد بالایی در سخن گفتن دارند اما اجازه نمی دهند کسی زیاد بهشان دست بزند.

اما چگونه کاسکو را رام کنیم؟ جواب دادن به این سوال سخته چون همانطور که گفتم کاسکوها رفتارهای متفاوتی دارند. اما پیشنهاد می کنم اینطور با کاسکوی وحشی رفتار کنید: بسیار ارام بهش نزدیک بشید هنگام تعویض غذا و اب و اصلا نگاهش نکنید

هیچ حرکتی که موجوب ترس در کاسکو بشه را هیچ گاه انجام ندهید

اشیاء را یکباره به کاسکو نزدیک نکنید چون احتمالا موجب ترسیدن در پرنده میشه (مثلا میله یا چوبی که رویش می نشیند) یا اسباب بازی و....

مهم اینکه: پسته تازه یا گردو تازه یا خشک یا بادام زمینی را معمولا همه طوطی ها دوست دارند شما این خوراکی های خوب را به ارامی با دو انگشت دست به طرف کاسکو ببرید البته تقریبا بعد از انکه با محیط خانه اشنا شد و کمی ترسش ریخت این کار را یعنی غذا دادن با دست را همیشه ادامه دهید ، غذایش را بردارید و بیشتر با دست بدهید تا خوشش بیاد از نزدیکی با شما لذت ببره. سپس در بالایی قفس را باز کنید تا همیشه ازادی کامل داشته باشه گرچه معمولا روزی یکبار بیشتر بیرون از قفس نمیاد اما شما بساطی فراهم کنید که بتونه بال بزنه و تو اطاق یه دوری بزنه خیالتان راحت که دوباره بر می گرده تو قفس اما اگر بر نگشت هیچ وقت دنبالش نکنید بلکه قفس یا درب بالایی قفس که جدا می شه را به کاسکو نزدیک کنید تا بر رویش برود و شما دوباره اونو برگردونید تو فقس.

بعد از گذشت حدود ۲ تا ۳ ماه که اینگونه رفتار کنید احتمالا وقتی دست خود را

(منظور مچ دست است تا ارنج) را نزدیک به کاسکو کنید به اینصورت کاسکو بالاخره تصمیم می گیرد برای اولین بار روی دست یا شانه ی شما بیاید. در این هنگام هم بی حرکت باشید تا تجربه ی بدی براش رقم نخوره. توجه داشته باشید کاسکو زیاد خوشش نمیاد روی انگشتان دست قرار بگیره اما روی قسمت بین مچ تا ارنج را دوست داره چون متحرک نیست.

از کسانی که مطالب و دست نوشته ی مرا بدون ذکر منبع کپی می کنند هم می خوام که این کار را تکرار نکنند. کپی برداری فقط با ذکر منبع به صورت لینک مجاز است.

ضمنا وقتی کاسکو اهلی شد برای همیشه باید باهاش مهربان باشید و هیچ گاه در طول روز از کنارش دور نشوید مگر برای مدت کوتاه در غیر این صورت مبتلا به بیماری روحی روانی پرکنی می شود و از بین می رود.حرفهای ارزشمند

عده ای هستند که ادعا می کنند حیوانات رو در مدت زمانی کم رام می کنند شما هیچگاه نباید حیوانی را به انها بسپارید تا برایتان رام بکنند یا حیوانی که رام کرده اند را نباید از انها خریداری کنید زیرا:

هنگامی که یک سنجاب یا طوطی یاهر حیوان دیگری تحت فشار قرار بگیره  و به زور رام و اهلی بشه دچار نوعی بیماری روحی روانی میشه. حیوان میبایست با گذشت زمان به صاحب خود خو بگیرد و اطمینان کند اما وقتی اون افراد با زور حیوان را مجبور می کنند که یاد بگیرد که نباید گاز بگیرد !! حیوان پس ازگذروندن شرایط بسیار سخت متوجه میشه که هربار که گاز بگیره یک بلا سرش میاد و گاز گرفتن فایده ای نداره به همین جهت به ناچار رام میشه . حیوانی که به زور رام شده به هیچ دردی نمی خوره تا اخر عمر استرسی است. همیشه شما می تونی بری و اونو توی دستت بگیری اما اون هیچ گاه اقدام به دوستی با شما نمی کنه یعنی هیچ گاه خودش نزد شما نخواهد امد.

خلاصه اگر مراحل رام شدن فوری و سریع اون حیوان را ببینید گریتون می گیره.

کاسکویی که به خواست خودش رام نشده باشه و به زور رام شده باشه به هیچ دردی نمی خوره و امکان نداره قدرت تقلید صداشو بکار بندازه و شمارو سرگرم کنه !.

+ نوشته شده در  یکشنبه سی ام مرداد 1390ساعت 18:37  توسط پوریا |